Mecidiyeköy Beyaz Eşya Teknik Servisi

sbolgelerix

Bölgede ilk iskan hareketi Osmanlı padişahı Abdülmecit’in döneminde (hükümdarlığı 1839-1861) muhacirlere bugünkü Mecidiyeköy’de toprak verilmesiyle ve buraya iskan edilmeleriyle başladı. Mecidiyeköy’ün adı da Abdülmecid’den gelmektedir. Bölgenin bu ilk iskanı sırasında, çevresinin dutluklarla dolu olduğu ve buraya özellikle dut yemek için gelindiği bilinmektedir. Dutluklar 1930’lara, hatta yer yer 1950’lerin sonlarına kadar varlıklarını sürdürmüştür. 1950’lere kadar bu bölge (Mecidiyeköy, Esentepe, Zincirlikuyu, Levent) Mecidiyeköy’deki küçük bir köy yerleşimi dışında bomboş kırlardan ibaretti. 1930’larda Büyükdere Caddesi’nin güneydoğu tarafında eski İETT garajı ve daha kuzeyde, likör fabrikasından (2012 yılında yıkıldı) başka kayda değer bina yoktu.

Yine 20. yüzyıl’ın ilk yarısına kadar, Mecidiyeköy ve çevresindeki Fulya, Esentepe gibi mahallelerin bulunduğu sırtlar ve yamaçlar çiçek, özellikle de karanfil tarlalarıyla ünlüydü. İstanbul’un Avrupa yakasında, hafif ve serin rüzgara ve kırmızı toprağa ihtiyaç duyan karanfil yetiştirmeye en elverişli olan yöresi, Mecidiyeköy çevresiydi.[2]

Bölgenin kırsal görünümü 1950’li yıllara kadar sürmüş, çevresi dut bahçeleri ile dolu olan Mecidiyeköy, bu dönemden sonra hızla iskana açılarak İstanbul’un en yoğun konut, iş ve trafik merkezlerinden bir haline gelmiştir. 1970’lerden itibaren daha hızlı bir biçimde yapılaşarak bir yandan Şişli öte yandan Levent ile kesintisiz ve yoğun biçimde birleşti. Yapılaşma süreci içerisinde kırsal yapı hızla yok olurken, Büyükdere Caddesi ile 1970’lerin başlarında inşaat edilen Boğaziçi Köprüsü’nün bağlantı yolu olan ve Mecidiyeköy’den geçen D 100 çevre yolunun çevresi tümüyle bir iş alanına dönüştü.

Galatasaray Spor Kulübü’nün 2011 yılına kadar maçlarını oynadığı Ali Sami Yen Stadyumu idari birim olarak Fulya Mahallesi içinde kalmakla birlikte Mecidiyeköy’ün bir parçasıydı. Cevahir, Astoria ve Profilo AVM burada yer almaktadır. 2012 yılında Trump Towers adıyla yeni bir alışveriş merkezi hizmete girmiştir. Bilişim sektörünün en eski bilgisayar şirketleri bu semtte kurulmuş ve birçoğu halen bu semttedir.

Mecidiyeköy Bölgesinde Öz-Dur Teknik Servisimizce Başlıca Bosch, Siemens, Profilo Markaları Olmak Üzere Tüm Markalara Ait Beyaz Eşya, Kombi ve Klimaların Tamiri Yapılmaktadır. Bize ulaşabilmeniz için lütfen Teknik Servis Numaramız olan 0212 270 6636 Numarasını Arayınız.