Ayazağa Beyaz Eşya Teknik Servisi

sbolgelerix

Ayazağa’nın 3 tarafı ormanla çevrilidir. Tek bir girişi ve çıkısı vardır. Nüfusu 2010 yılı Aralık ayı itibariyle yaklaşık otuz beş bindir.[1] ve 3 bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler: Yeşiltepe, Dereboyu ve Merkez’dir. Halkın büyük bölümünü Karadenizli göçmenler oluşturur. Giresun, Samsun, Sinop, Kastamonu, Ordu, Gümüşhane, Trabzon ve Rize’den büyük göç almıştır. Semtin yerlileri varlıklı ailelerden oluşur, bunun nedeni ise 1950’li yıllarda parsellenen bölgelerin, zaman içerisinde çok fazla değerlenmesidir.

35.000 nüfusu olan semtin 1 km uzağından geçen metro, semte uğramayacaktır. Ancak 2014 yerel seçimlerinde yapılan açıklama ile henüz tarihi belli olmasa da İTÜ-Ayazağa Köyü Metro Hattı yapılacaktır.[2] 1990’lı yıllarda piknik alanları olan bir semt olmasına karşın 2000’li yıllardan itibaren bu piknik alanlarını yağmalanmış orman yangınları sebebi ile yok olmaya yüz tutmuştur. 2013 yılında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından Yeşiltepe Mevkii ‘ne bir Mesire Alanı yapılmıştır.[3]

Üç ilköğretim okulu: Ayazağa İlköğretim Okulu,Uğur Erkey İlköğretim Okulu ve Y.E.K.Ü.V Nilüfer GÖKAY İlköğretim Okulu vardır. Bir lise: Ayazağa Lisesi, bir de meslek lisesi vardır: Mehmet Rıfat Evyap Endüstüri Meslek Lisesi. 2013 yılında Ayazağa Lisesi MEB tarafından Anadolu Lisesi ‘ne çevrilmiştir.[4] Beykent Üniversitesi ‘nin de Ayazağa’da kampüsü bulunmaktadır. Ayazağa’da olduğu sanılan Özel Işık Lisesi ve Boğaziçi Lisesi’nin aslında bu semtin sınırları içinde değildir. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’nin en büyük yerleşkeleri de bu semttedir. Belediye’ye ait bir kültür merkezi, İstinye Devlet Hastanesi’ne bağlı bir semt polikliniği, bir muhtarlık binası, postane, belediye ek hizmet binası bulunmaktadır. Ancak kültür merkezi henüz yapım aşamasındadır ve açılamamıştır.

Ayazağa semtinden 41AT Topkapı Cevizlibağ Davutpaşa’ ya, 41E Kabataş’a, 41M Mecidiyeköy’e, 41C Sarıyer’e, 41Y Kağıthane’ye[5] bazen Oyak Sitesi yolu ile Levent Metro’ya otobüs seferleri vardır. Otobüs seferlerinin fazla olması sebebi ile bu semte ve bu semtten yapılacak yolculuklar gün içinde sorun olmamakla birlikte sabah 07.00 ile 10.00 arasında çok yoğun olmakta ve özellikle Ayazağa meydanından otobüs ve minübüse binmek adeta imkânsız olmaktadır. Ayazağa-Metro arası çalışan minübüs hattı da bulunmaktadır.Minibüsler önceden Beşiktaş’a kadar gidebilirken daha sonra UKOME kararı ile bu seferler metroya kadar çekilmiş ve Kanyon AVM’nin önüne kadar gerilemiştir. Kanyon Avm önünden dönüş yaparak Ayazağa istikametine gitmektedir. Minibüs seferleri sabahları 3 dk. 12’den sonra ise 5 dakika arayla sefer yapmaktadır.

Ayazağa insanı henüz bulunduğu yerin değerini anlayamasada artık Ayazağa içinden bilinçli insanlar çıkmaktadır. 2013 yılında Ayazağalılar tarafından Ayazağa Gazetesi[6] kurularak Ayazağa’nın hakkını aramaya ve sesinin çıkmasına yardımcı olmaktadırlar.

Ayazağa Bölgesinde Öz-Dur Teknik Servisimizce Başlıca Bosch, Siemens, Profilo Markaları Olmak Üzere Tüm Markalara Ait Beyaz Eşya, Kombi ve Klimaların Tamiri Yapılmaktadır. Bize ulaşabilmeniz için lütfen Teknik Servis Numaramız olan 0212 270 6636 Numarasını Arayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın